Film

Filmas: “Egipto princas”

    Film

Filmas “Egipto princas” – ne pirmas ir, tikėkimės, ne paskutinis filmas bibline tematika

Filmą “Egipto princas” kūrė DreamWorks SKG - kino studija, kurią įkūrė Steven Spielberg’as, Jeffrey Katzenberg’as ir David Geffen’as. Tai pasakojimas apie Mozės gyvenimą ir Egzodą – hebrajų tautos išėjimą iš Egipto. Filmo kūrėjai siekė, kad istorija būtų atpasakota kuo tiksliau – t. y. pagal Išėjimo knygoje (II Biblijos knyga) aprašytą pasakojimą. Prodiuseriai rūpinosi, kad nebūtų įžeisti nė vieno žmogaus įsitikinimai ir jausmai.

Filmo kūrėjai konsultavosi su archeologais, egiptologais bei įvairių religinių konfesijų atstovais iš krikščionių, judėjų ir musulmonų pasaulio. Patarimus prodiuseriams davė tokios krikščionių garsenybės kaip James Dobson (http://www.fotf.org),  Viljamas Grahamas, Jerry Falwell ir Dr. D. James Kennedy.

“Tai ne mūsų istorija, kad galėtume ją pasakoti kaip šovė į galvą lyg kokią pasaką” - sako Katzenberg’as. “Mūsų pasirinkimai kuriant filmą negalėjo sumenkinti pačios istorijos žinios bei vertybių, kurios atskleidžiamos Biblijoje”.

Pasitarusi su autoritetais Dream Works kompanija šį bei tą pakeitė, kad filme būtų suderinti religiniai įsitikinimai. Tačiau pakeitimai labai nežymūs:

  • Originale, siaučiant paskutinei nelaimei, kai būna išžudomi visi Egipto pirmgimiai, Dievas Mozei sako: “Kai pamatysiu ženklą ant durų staktų…” Paklausius judėjų bei krikščionių specialistų patarimų, scenarijuje šie žodžiai buvo pakeisti taip: “Kai pamatysiu kraują…”. Taip bus išryškinama ir pabrėžiama Velykų (Paschos) prasmė.
  • Vienos iš dainų žodžiai iš pradžių buvo tokie: “Jei tiki, galėsi daryti stebuklus”. Tačiau siekiant išvengti bet kokių Naujojo Amžiaus (New Age) idėjų platinimo, žodžiai buvo pakeisti: “Jei tikėsi – lauk stebuklų”, pabrėžiant, jog ne žmogus, o Dievas yra stebuklų šaltinis.

DreamWorks kino studija taip pat dėl aštresnio siužeto pakeitė ir pačią istoriją. Vienas ryškiausių pakeitimų buvo tai, kas rado kūdikį Mozę upėje. Biblijoje Mozę rado faraono duktė, o filme – faraono žmona. Anot filmo kūrėjų, tai istorijai suteikė dramatinės įtampos, parodant kaip Mozė augo drauge su jaunuoju įpėdiniu Ramziu.

Tačiau žiūrovai nelieka nesupažindinti su faktu, kad tikrąją istoriją gali pasiskaityti Išėjimo knygoje. Katzenberg’as sako, jog tai filmas visai šeimai, tačiau prieš nusivesdami vaikus, tėvai turėtų iš anksto jiems paaiškinti kai kurias žiaurias filmo scenas, kaip pvz., pirmgimių išžudymas, egiptiečių kariuomenės nuskendimas jūroje.

Filmo kadras

Pagal Tom Neven straipsnį iš http://www.fotf.org archyvų parengė Rūta Rušinskienė

Mozė: Egipto princas (Išėjimo knyga)
Šiuolaikinės krikščioniškos muzikos istorija
Fokso kankinių knygą: Kruvinoji Meri
Kultūros suklestėjimas Rusijoje 14-15 a. Isichazmas
Blaivumas ir intoksikacija religijose
Abraomo ankstyvasis gyvenimas
Knygų spausdinimas Lietuvoje
Visų dienų apmąstymai
Apie Šv. Trejybės paieškas
Kodėl kovo 8-oji?
Pasaulio sukūrimo puslapis
Mitologijos puslapis
Biblijos pagrindinis puslapis
Vartiklis