NT ar Linux:  
Pasirink artimesnį savo širdžiai

NT stengiasi įprastą "Windows" aplinką perkelti į serverį, kur sistemos administratorius gali spragsėti pele konfigūruodamas serverio aplikacijas. Kartu NT pateikia ir priemonių rinkinį, skirtą WWW svetainių kūrimui. VBScript lankstumas ir galimybių visuma yra didelis IIS privalumas, pvz., visai nesunku panaudoti klausimų-atsakymų COM objektą. Ir kai WWW svetainės lankomumas nėra milžiniškas, o daug jos turinio generuojama iš DB ir WWW sprendimų kūrėjai turi gerą "Microsoft" produktų naudojimo patirtį - NT tinka, kai norima greitai sukurti sudėtingos struktūros WWW svetaines.

Iš kitos pusės "Linux" leidžia panaudoti daug paprastų (ir nemokamų) priemonių: Apache, Perl, rdist, sendmail, cron ir rašyti "Unix" apvalkalo (shell) skriptus automatizuojant procesus, kuriuos be papildomų (ir nepigių) programų nėra lengva valdyti NT terpėje.

Tačiau NT terpei įvairią programinę įrangą kuria daugybė "trečiųjų" firmų (paieškos sistemos, DB, aplikacijų serveriai el.komercijos paketai ir t.t.). Žinoma, PĮ kuriama ir "Linux" terpei, tačiau jos kiekis vis dar atsilieka nuo NT (nors daugėja sparčiau).

Kartu su NT iškart gauname visą technologijų rinkinį (ASP, ATL/COM, MSMQ, įvykių ir greitaveikos monitoringą, ADO, administravimo ir analizės/ataskaitų įrankius ir t.t.). Gaila tik, kad NT nėra tokia stabili kaip "Unix", kuri mėnesiais gali veikti be sustabdymų. Tačiau dažnesnius NT stabdymus atperka ekonomija lyginant su "brangininkais" "Unix" administratoriais, kurie turi gerai išmanyti visą virtinę skirtingų programų, pvz., Linux, Apache, Jrun, mod_perl, PHP, Locomotive, whatever, ir t.t. (lyginant su triada NT/IIS/COM).

Alternatyva šioms dviems terpėms gali būti "Solaris" (kurią ir pasirinko "Žvaigždžių karai"). Kartu su "Apache" WWW serveriu tai greita ir patikima platforma, turinti ilgą istoriją, gerą trečiųjų pusių palaikymą ir didelę patirtį (sulyginamą su NT ir "Linux" kartu sudėjus).

O didelėms WWW svetainėms verta pagalvoti apie skirtingų platformų derinimą. Pvz., HotBot paieškos rezultatus pateikia NT serverių klasteris, tačiau nemažai aplikacijų veikia "Solaris", NT ir "Linux" terpėse, tvarkydamos WWW svetainės duomenis ir piešinių failus.

Kitas pavyzdys - garsioji "eBay" parduotuvė. Iš milijardų tranzakcijų (per mėnesį) 64% jų kreipiasi į ISAPI filtrus (NT terpėje) sąveikaujančius su "Oracle" DB veikiančia "Solaris" aplinkoje.

Yra ir kitų (nemokamų arba beveik nemokamų) alternatyvų.
WWW svetainių turinį pateikia "BSDUnix" terpėje veikiantis "Apache" WWW serveris. Jos nemokama versija FreeBSD yra geru dešimtmečiu senesnė už "Linux" ir laikoma gerokai už jį pranašesne (ypač didelės apimties WWW svetainėms, - ją pasirinko didžiausią apkrovą pasaulyje turinti "Yahoo!" bei "Hotmail").

Saugumo klausimai labai susiję su išankstine asmenine nuostata. Mėtomasi maždaug tokiais argumentais:

  1. "Linux" yra potencialiai nesaugi, nes jos pradinį kodą gali gauti kiekvienas piktavalis hakeris. Tuo tarpu NT "viduriai" paslėpti, o MS surastas saugumo skyles užlopo pakankamai greitai.
  2. NT yra nesaugi, nes MS prifarširavo serverį "ActiveX" ir kitų komponentų, kurie gali perimti duomenis arba vykdyti programas nutolusiuose kompiuteriuose. Be to visas NT palaikymas tėra tik MS rankose (lyginant su visa armija "Linux" hakerių ir taisytojų).

Pasirinkite patys, kuris šių dviejų argumentų jus labiau įtikina.

Tai ką rinktis?

Nėra universalaus varianto vienodai tinkančio visiems ir visada. gali nutikti, kad nenorėdamas pyktis su bosu pasirinkote NT, o vėliau pasirodė, kad negalite išspręsti reklamos apmokėjimo problemų. Arba manydamas esąs "kietas" pasirinkute "Linux", o dabar visus metus laukiate, kada šiai terpei bus pernešta "užkalanti" el.komercijos aplikacija, kurią veikia "Solaris" terpėje. Ir kai ją perneša į "Linux", tai pasirodo, kad ją pritaikė "RedHat" atmainai, o jūs įsidiegęs S.U.S.E. arba "Debian" "Linux" atmainas. O jūsų pagrindinis konkurentas per tą laiką perėjo prie NT ir jau "nulaižė grietinėlę".

Ir vistiek pabandysiu išdėstyti pasirinkimo argumentus lentelėje:

Jums artimaLinuxNT
Norite išpakuoti, įdiegti ir užmiršti, ką turite -X
Noriu kaitalioti ir optimizuoti viską, kas tik įmanoma X -
Mėgstu knaisiotis po kodąX -
Nemėgstu knaisiotis po kodą -X
Esu nusistatęs prieš MS X-
Planuoju viską daryti pats ir sutarti su kitais administratoriais X -
Planuoju ją naudojant uždirbti pilną kapšą pinigų --

Operacinės terpės parinkimas nepadarys jūsų WWW svetainės populiaria ar pelninga. lankytojas ar klientas nėra technologijos dalis. OS gali kažką reikšti Jums ar Jūsų draugams, bet neturi nė mažiausio sąryšio su Jūsų WWW svetainės turiniu.

Pasirinkite tai, kas arčiau Jūsų širdies!  

Pastaba: Aukščiau esantis tekstas parengtas dar 2000-aisiais.

Kam reikėjo atsisakyti „Teams“ konektorių?  (2024.07.23)

„Microsoft“ artėjant prie savo 50-mečio (2025-ais), ji gali su pasitenkinimu pažvelgti atgal, kaip tapo viena turtingiausių pasaulyje. Ir tai, kad dabar savo klientams sukelia nepatogumas, galima manyti, ji daro tyčia. Štai neseniai ji pranešė, kad vasarą naikina „Teams“ konektorius su „Office 365“ ir visiems reiks pereiti prie „Power Automate“. Gal tai tiesiog dar vienos senos sistemos pakeitimas naujesne?!

Ale ne, mano vartotojai – pakeitimams nebuvo reikalo, o forsuoti juos vasarą, kai dauguma darbuotojų atostogauja, tiesiog žiauru. Įmonių viduje paprastai procesai yra suderinami ir pakeitimai juos pažeidžia. Tad pakeitimas privalėtų būti visiškai būtinas ir gerai suplanuotas.

„Microsoft“ teisinasi, kad tai būtina dėl saugumo ir patikimumo. Bet kas girdėjo, kad tai gali liesti dėl konektorius?! Greičiau jau tai paprastas marketinginis žingsnis, kai kompanija nori priverstinai išstumti žmones iš gerų platformų – „sukurk ligą ir duok vaistą“. Ir tai vis tiek nepaaiškina tos skubos su kuria tai daroma...

Ir tai ne vienas toks atvejis. Tokia nepagarba klientams truko dešimtmečius, kompanijai uždirbant pinigus. Tai gal pareikalauti, kad tas, kas kelia skausmą, liautųsi tai daryti?! Deja, vieninteliu teisiniu „Microsoft“ santykiu su klientais yra licenzija, sukurta tam, kad minimizuotų tiekėjo įsipareigojimus. Pažadų (ir klientų norų) įgyvendinimas joje nenumatytas; to net nėra akiratyje. „Microsoft“ ir kitiems panašiems subjektams tai lyg vanduo nuo žąsies, nes į problemas žvelgiama kaip į atskirus izoliuotus atvejus, o ne besikaupiantį įprotį.

Pastaba:  Tiesa, po kritikos pliūpsnio „Microsoft“ vis tik atsitraukė, pratęsdamas „Office 365” konektorių veikimą iki 2025 m. gruodžio.


Dežavū dėl teksto redaktoriaus  (2025.05.30)

Ar kada nors patyrėte dežavū?! Aš tai patyriau perskaitęs, kad „Microsoft“ paskelbė apie atviro kodo (MIT licenzija) komandinės eilutės redaktorių „Edit“, kurį įtrauks į būsimus „Windows 11” atnaujinimus, Bet kodėl deja vu?! Mat jis jau buvo 32-ių bitų „Windows” kaip MS-DOS redaktorius. Vis tik MS nusprendė įtraukti SAVO redaktorių į sistemą, nors yra ir puikių alternatyvų, tokių kaip „Vim“ ar „Nano“ – gal vien sistemos pilnumo (o gal vien kaip duoklė MS-DOS, tik su šiuolaikine vartotojo sąsaja)? Tačiau viena priežasčių gali būti ir alternatyvų apimtis – „Edit“ parašytas „Rust“ kalba ir neužima nė 250 KB. Kitu poreikiu yra „Unicode” normalus palaikymas ir išvedimas į VT leidžiant integraciją su saugiu SSH. Redaktorius palaiko ne tik klavišų komandas, bet ir pelę (tik be dešinio klavišo palaikymo), o paieška ir pakeitimas leidžia naudoti ir reguliariąsias išraiškas.
Aš juo džiaugiuosi, nes šiek tiek smulkių tekstų pataisymų nuolat atlieku komandinės eilutės aplinkoje – ir iki šiol tam naudojausi vidiniu FAR redaktoriumi.

Dirbtinis protas?
NSO ir paslaptys
Mano sielos grobikai
Kam Elizai Internetas?
Kieta ar minkšta kalba?
void: Į tuščias reikšmes
Kibirkštys procesorių kovoje
Į ką iškeisčiau muilo operas?
S. Lemas. Televizija be korseto
Ei, geimeriai – susirūpinkite peniais!
Rašybos tikrinimo programa RAŠTAS
Apie kvantinius kompiuterius
Kaip aš pirkau kompiuterį?
Link hibridinės sąmonės...
Informacijos ekologija
Slaptoji doktrina
Vartiklis